Květen 2008

Úspěch v boji proti kopírkám:o)

24. května 2008 v 19:02 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
S radostí oznamuji, že autorky blogu, které sprostě okopírovaly 77 článků, smazaly celou rubriku (Egypt), ve které se vyskytovaly mé články. Sice mě, kromě smazání článků, potěšily také několika pěknými komentáři, ale ty už mě nemohou rozhodit. Tímto bych chtěla poděkovat všem, kteří se mě zastali, tedy Martině, Medee, Nebanchamonovi a mnoha dalším, kteří ostře děvčata zkritizovali (však jim to taky patří, ne?:o)) Bohužel nejsem obětí jejich pubertálních výlevů sama, hned jsem objevila několik blogů, kde se dívky svými hloupými poznámkami také pěkně předvedly. Naštěstí inteligentní blogeři je dokáží odpálkovat a předokládám proto, že psaní vulgárních komentářů přestane dotyčné bavit.
Ještě jednou děkuji všem za pomoc a podporu.
Danda:o)

Známé staroegyptské busty

19. května 2008 v 20:28 | Daniela |  Egypt - umění
Pro tento článek jsem vybrala několik známých bust (popřípadě vrchní části soch), které jsem popsala nejstručnějšími informacemi o jejich identifikaci, době vzniku, popisu, u některých jsem uvedla rovněž také zajímavost, která se k soše vztahuje, okolnosti kolem nálezu a jméno muzea, ve kterém se busta momentálně nachází. V případě, že vám tu nějaká bude chybět, ozvěte se do komentářů. (Pro nepoučitelné blogaře, které láká označit si celý text a použít známou oblíbenou klávesovou zkratku - NA NĚCO TAKOVÉHO ZAPOMEŇTE!!! Kvůli článku jsem musela přeložit anglický text z minimálně 10 zahraničních stránek a čas, který jsem nad tím strávila rozhodně překročil dobu, za kterou jej můžete zkopírovat...)

No to snad neee!!!

18. května 2008 v 12:37 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
Naštvaná Danda se hlásí. I na ni se bohužel projevily zlostné tiky způsobené otravnými kopírovači. Díky hlášce, kterou jsem dostala ohledně zkopírování mého článku, jsem se na dotyčný BLOG koukla. Nejdřív jsem chtěla jen ,,požádat" autorku blogu o to, aby alespoň uvedla zdroj. Ale pak mě doslova kleplo, když jsem viděla, kolik článků si dovolila slečna zkopírovat. Nedalo mi to a spočítala jsem to: 67!!! Nebudu ani počítat čas, který jsem nad psaním strávila, a to ani nepočítám čas, který jsem vynaložila na přečtení a nastudování. Tímto ještě jednou slečnu žádám o to, aby si ze dvou možností - ke VŠEM článkům uvést zdroj nebo je smazat!!! Jinak zakročím podobně jako Martina a jsem si jistá, že budu stejně úspěšná jako ona...toť ode mne vše...
Mrzutá autorka blogu!!!

Novinka - menu s popiskami

17. května 2008 v 20:47 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
Jak si pravidelní návštěvníci mohli všimnout, poněkud se změnilo menu. Takovou formu jsem chtěla mít vždycky, jen jsem nevěděla, jak na to. Naštěstí jsem objevila blog, kde je postup vysvětlen opravdu velice dobře, takže pro případné zájemce dávám ODKAZ. Autorce tohoto návodu moc děkuji, protože se díky tomu stalo menu mnohem přehlednější:o)

Nález Caesarovy busty odstartoval nové nadějné vykopávky

17. května 2008 v 18:36 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
16. května, 2008
Mramorová busta starého Julia Caesara, kterou můžeme datovat do roku 46. př.n.l., byla nalezena potápěči v řece Rhoně, severní Francii, na rozhraní září a října roku 2007. Socha v životní velikosti byla vydlátěna s vráskami a prořídlými vlasy. Busta je tak možná nejstarší známé zpodobnění nejznámějšího římského vůdce. Většina dnes zachovalých soch Caesara byla vytvořena až po jeho smrti.
Tato busta společné s jinými artefakty, byla objevena poblíž historického města Arles, na které narazil Caesar právě v roce 46 př.n.l. Mezi nálezy je také 1,8 m vysoká mramorová socha Neptuna, datovaná do 3. století našeho letopočtu a další dvě menší bronzové sošky ( měřící 70 cm), z nichž jedna představuje satyra.
Badatelé se pokoušejí zjistit, v jaké souvislosti byli tyto sochy vhozeny do řeky. Mezitím se stává město Arles a Rhona nadějnými místy pro další nové objevy.

Přehled nejznámějších pyramid

10. května 2008 v 19:38 | Daniela |  Egypt - hrobky
Pyramidy jsou odjakživa symbolem Egypta. Od počátku 3. dynastie do konce Střední říše se stavěly tyto monumentální stavby z (dnes) nejasných důvodů. Nejpravděpodobnější teorie o pyramidách hovoří jako o hrobkách velkých králů, najdou se však vědci a lovci senzací, kteří se všemožně snaží tuto ,,zarytou" teorii vyvrátit a na Velké pyramidě dokazují, kolik mystérií ji obhání, přičemž zapomínají, že v Egyptě se nenalézá jen pyramida faraona Chufu, ale i další velké pyramidy...v následujícím článku je několik nejznámějších pyramid se stručnými údaji. Zdroj: Jejich veličenstva pyramidy, Vojtěch Zamarovský...

Sochařství starého Egypta, obecná charakteristika

8. května 2008 v 14:20 | Daniela |  Egypt - umění
Starověcí Egypťané si v oblastech umění velice zakládali na tradici, což je dnes zřetelné také v sochařství. V následujícím článku se dozvíte základní charakteristiky soch starého Egypta, jaký mělo sochařství význam, materiál, ze kterého se figury vytvářely a jaké předlohy byly pro sochařství použity.

Claudianus: drobné básné a epigramy

4. května 2008 v 16:58 | Daniela |  Ukázky z textů
Claudius Claudianus: římský básník císaře Honoria, původně alexandrijský Řek, žil na přelomu 4. a 5. století našeho letopočtu...v následujícím článku si můžete přečíst jeho šest krátkých básní...

Blogy o historii

4. května 2008 v 16:19 | Daniela |  ◄DALŠÍ STRÁNKY►
Stránek o historii není zas až tak moc, ale pokud byste o néjakém blogu věděli, určitě dejte vědět:o)

Seneca: O duševním klidu

4. května 2008 v 16:11 | Daniela |  Řím - literatura
Filozofické dílo o hledání duševního klidu.
Náročnost textu:

,,Faraon Achnaton měl hermafroditní konstrukci těla"

4. května 2008 v 16:05 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
2. května, 2008
Faraon Achnaton nebyl nejmužnějším vládcem starověkého Egypta, přestože zplodil přinejmenším půl tuctu dětí. Ve skutečnosti byla jeho postava docela ženská. Tato záhadná forma byla následkem genetické mutace, která způsobila, že se mužské hormony přeměnily na ženské a to víc, než bylo třeba.
,,Měl hermafroditní zjev: ženskou postavu s velkými boky a prsy, na druhou stranu byl muž a to velice plodný muž. Měl přeci šest dcer," konstatuje doktor Irwin Braverman, nicméně dodává, že přestože byl Achnaton muž, pravděpodobně vypadal jako žena.
Braverman odhaduje zdravotní stav různých osobností podle obrazů. Učí na univerzitě Yale a malby získává z univerzity Center for British Art. Pro jeho studii Achnatona mu byla poskytnuta Achnatonova socha a jiná umělecká díla. V jeho výsledcích ho podporuje i archeolog a egyptolog Donald B. Redford , který zastává názor, že achnaton trpěl Marfanovým syndromem, genetickým onemocněním, pro který jsou typické prodloužené rysy, hlavně prsty a obličej. Existuje však mnoho jiných teorií o Acdhnatonovi a jeho rodině. Kromě Marfanova syndromu se uvažuje také o Froehlicho syndromu, který však způsobuje i neplodnost, což neodpovídá achantonovi, který mél nejméné šest dcer. Klinefelterův syndrom, který také může způsobit zvětšení prsou u muže, avšak Redman je spíše pro dědičné onemocnéní, které způsobuje nadprodukci estrogenu.
Braverman na závěr říká, že definitivní výsledek o Achantonově onemocnění se zjistí jen tehdy, pokud egyptologové stoprocentně určí Achnatonovu mumii a egyptští vládní úředníci budou souhlasit s DNA analýzou.