Duben 2008

Soutěžní banner

19. dubna 2008 v 19:02 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
Takže dávám na vás a jako soutěžní banner dávám ten, který od vás dostal nejvíce hlasů. Doufám, že se bude líbit i porotě:o) Při tvorbě jsem chtěla, aby to nebyl jen takový obyčejný banner, ale aby každý ihned poznal, o čem můj blog je. A sice téma banneru nezahrnuje vše, ale i tak si myslím, že je z něj zřetelné, že na mém blogu žádné celebritky, bleskovky ani žádné jiné podobné věci nenajdete...
A tady jsou mé další dva bannery, které jsou mimo soutěž:

Hrobka faraona Sethiho I. je větší, než jsme si mysleli

19. dubna 2008 v 11:19 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
17. dubna, 2008
Archeologové učinili objev, že hrobka Sethiho I., největší ze všech v Údolí králů, je mnohem větší, než se původně domnívali. Podle posledních vykopávek se ukázalo, že hrobka měří na délku 136 metrů, což je o mnohé více, než Belzoniho výpočty (podle něj měla hrobka ,,pouhých" 100 metrů.) Archeologové v hrobce také nalezli hlíněné lodě, fragmenty malovaných reliéfů ze zdí a křemencové vešebty. Tyto objekty mohly být vyplaveny velkými záplavami během 21. dynastie.
,,Tohle je největší hrobka a zároveň nejdelší tunel, jaký kdy byl nalezen na území Údolí králů," nechal se slyšet Zahi Hawass. ,,A stále jsme ještě nenalezli jeho konec." Mansour Boraik, ředitel Luxorských starožitností, zase hovoří o pravděpodobném konci tunelu: ,,Egypťané nikdy nestavěli nic bez plánu a cíle, takže si myslím, že tunel musí vést k něčemu velice důležitému."

Co je nového?

6. dubna 2008 v 19:09 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
Jak si jistě všimli pravidelní návštěvníci, trochu jsem změnila kabátek:o) Tenhle parádní design (alespoň já jsem z něj naprosto nadšená) mi na přání udělala APPLE, na jejíž tvorbu se můžete podívat na blog www.svet-apple.blog.cz. Ještě jednou jí moc děkuju za skvěle odvedenou práci a přeju hodně úspěchu ve vytváření dalších skvělých layoutů.
Co se týče tohoto blogu, omlouvám se za nepřibývající články. Bohužel jsem školou a různými jinými aktivitami dost vytížená, pravidelně se ale snažím koukat alespoň na skvělé stránky www.nationalgeographic.com, odkud překládám články o nejnovějších objevech (najdete v rubrice Novinky ze světa archeologie.) Bohužel zatím neplním své předsevzetí o rozšíření blogu o jiné civilizace. Opravdu nemá čas, jsem ráda, že vůbec přečtu knížky do školy. Pokud by se ale mezi vámi objevil někdo, koho prastaré civilizace (Mayové, Aztékové, Indové, Číňané) zajímají, může mi poslat na email články a já nejen, že text ráda zveřejním, ale s radostí uvedu i něco o autorovi.
A závěr patří rubrice s odkazy na ostatní stránky. Blogů o historii Egypta a historii vůbec stále přibývá, takže nestíhám sledovat, kde se jaká nová stránečka objeví. Pokud tedy nějakou takovou znáte a nemám ji v seznamu odkazů uvedenou, určitě napište.
A to je ode mne vše:o)
Danda

Egyptologie

5. dubna 2008 v 12:10 | Daniela |  Archeologie a jiné vědy
Nevěděla jsem, kam tento článek zařadit, takže jsem se rozhodla jej vloźit do rubriky Archeologie a jiné vědy, protože se vlastně týká oboru egyptologie. Ve školním roce 2009/2010 budde otevřen obor egyptologie spolu s klasickou, pravěkou a raně středověkou archeologií. Co se týče přijímacího řízení, čtěte článek níže.

Objevení sochy královny Tiye

2. dubna 2008 v 10:01 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
31. března, 2008
Archeologové objevili sochu mocné královny v pohřebním chrámu Amenhotepa III. na západním břehu Luxoru. Evropsko-egyptský tým nalezl 3,6 metrů vysokou sochu ženy, která má pravděpodobně znázorňovat nejoblíbenější manželku Amenhotepa III. a velice vlivnou ženu - Tiye. Socha je totiž napojena na nohu větší sochy Amenhotepa III.
Celý chrámový komplex měří 700 metrů na délku. Mezi jeho největší turistické atrakce patří Memnonovy kolosy - dvě gigantní sochy Amenhotepa III. 21 metrů vysoké. Toto místo však bylo během éry faraonů a v 1. století našeho letopočtu silně poškozeno zemětřesením, takže objev neporušené sochy královny je velice výjimečný.
,,Překvapením bylo, že nebyla vůbec rozbitá," vypověděl Hourig Sourouzian, který vedl vykopávky. ,,Noha většího kolosu byla značně poškozena, zatímco socha královny ležící za ní byla překvapivě nedotčená - je opravdu nádherná.
Archeologové objevili rovněž 2 sfingy reprezentující královský pár a deset žulových soch lví bohyně Sachmet. Od roku 2000 jich bylo nalezeno už 84. Patrně měly mít něco společného se zdravím Amenhotepa III., jak se domnívá Zahi Hawass: ,,Možná, že ke konci své vlády se cítil Amenhotep III. špatně, a proto nechal postavit sochy Sachmet, aby mu pomohla uzdravit se.