Březen 2008

Nemoci a jejich léčení

21. března 2008 v 16:46 | Daniela |  Egypt - Čarodějnictví a lékařství
Existuje mnoho staroegyptskych receptů na vyléčení různých nemocí. Sestavila jsem ty nejběžnější a budu se snažit seznam stále rozšiřovat. Bohužel nemám čas všechny položky seřazovat podle abecedy či druhu onemocnění, takže mi prosím odpusťte, že jsou jednotlivé nemoci a postupy k jejich léčení seskupeny tak chaoticky:o)

Lise Manniche - Starověký egyptský herbář

21. března 2008 v 15:53 | Daniela |  Egypt - fakta
Seznam rostlin vyskytujících se v éře starověkého Egypta a jejich využití
Mé hodnocení:
Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com

Fotografie do soutěže

20. března 2008 v 20:58 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
Opět jsem byla velice čilá a rozhodla se zúčastnit další soutěže na oficiálním blogu blog.cz:o) Zadání znělo: ,,Předveďte světu svůj blog." Co se týče dalších pravidel, můžete si je pročíst (a popřípadě se i zúčastnit) v TOMTO článku.
A teď k mému dílku. Bystří pozorovatelé jistě uhádnou hlavní téma mých čtyř fotografií, které jsem spojila k sobě, protože jednoduše tvoří celek. Pro ty méně chápavé podávám vysvětlení: úkol zněl: předveďte světu! A jelikož svět ovládají známé čtyři elementy, voda, vzduch, oheň a země, bylo jasné, jaký motiv pro své dílko zvolím.
A tady se už na obrázek můžete podívat:

Tisíc hrobů na území starověké Makedonie

14. března 2008 v 18:46 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
11. března, 2008
Řečtí dělníci objevili okolo tisíce hrobů obsahující starověké poklady, zatímco hloubili podzemní síť pro metro na území Thessaloníki, starověkého hlavního města Makedonie, založené Kassandrem. Toto město se nejvíce rozvíjelo za římské a byzantské éry, v současné době je druhým největším městem v Středomoří.
Některé hroby, které odborníci datují do období 1. st. př.n.l. - 5. st. n.l. obsahují šperky, mince a různé umělecké kousky. 886 z nich se nacházelo na východ od tehdejšího centra města a jsou zastoupeny jak bohatými mramorovými rodinnými mauzoley s pěti místnostmi, tak i obyčejnými dírami v zemi s prostými dřevěnými rakvemi. Zbylých 94 oddělených hrobů bylo nalezeno na západě, blízko městské vlakové stanice.
Mezi nálezy se zařazuje i vzácný objev kostry ženy (3. st.n.l.) s nápadnou dírou v lebce. Podle archeologů je důkazem prováděním operace mozku ve starověku. Pacientka pravděpodobně zahynula během operace nebo krátce po ní. Ačkoliv se však z období antického Řecka zachovaly spisy o chirurgických operacích, proděravění lebky patrně v Řecku obvyklé nebylo. Přesto archeologové budou tento nález interpretovat jako případ složitého chirurgického zákroku, o který se mohli pokusit pouze trénovaní a specializovaní lékaři.

Objev hrobky znovu rozvířil diskuzi o Odysseově království

7. března 2008 v 17:49 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
6. března, 2008
Na ostrově Leukas (západní Řecko) byl díky silničním stavbám objeven částečně zničený hrob s artefakty starými víc jak tři tisíce let. Tento objev tak může znovu otevřít debatu o domovu Homérova hrdiny - Odyssea.
Hrob je jen malou částí z rozsáhlého počtu bohatých hrobů řeckých vládců za éry mykénské, která končila kolem roku 1 100 př.Kr. Ačkoliv tucty takových hrobů byly objeveny na pevnině a na Krétě, podzemní hroby na ostrovech v Jónském moři je velmi ojedinělý objev, zvlášť na Leuku, kde žádný podobný nález dosud nebyl objeven.
,,Je to velice důležitý objec, protože až do teďka jsme neměly žádné důkazy o mykénské kultuře na Lefkádě, " prohlásila Maria Stavropoulou-Gatsi. Hrob byl odkryt před měsícem během silničních prací. Bohužel, jak podotýká Stavropoulou-Gatsi, řidiči způsobili značné poškození. Přesto se zachovaly četné lidské kostry s keramickými výrobky, pečetním válečkem a měděnými nástroji, přičemž se ukázalo, že hrob mohl být ve starověku vyloupen.
Hrob je s průměrem tři metry velice malý ve srovnání s jinými, jako například s hrobem Atreovců, který byl napříč 14 metrů dlouhý a na jehož výstavu se použily kameny v celkové váze přes 120 tun.
Tento malý objev by přesto mohl oživit debaty o lokalizaci Odysseovy Ithaky zmíněné Homérem. Podle Doerpfeldových teorií z roku 1909 údajně ostrov Ithaka ztratil kolem roku 1000 př.n.l. své jméno a byl přejmenován podle tamějšího pohoří. Novější zkoumání sice Doerpfeldovy domněnky vyvrátily, přesto by mohl aktuální objev vzít ostrov Leukos jako království Odyssea vzít v potaz.

Jak Egypťané vyráběli parfémy?

2. března 2008 v 16:46 | Daniela |  Egypt - život Egypťanů
Egypt byl svými vonnými oleji a substancemi velice znám. Jeho obyvatelé si nechávali provonět své paruky, svá těla nechávala mazat nejrůznějšími mastmi, oleje byli důležité i pro ,,kněžský průmysl." Z čeho a jak se tyto parfémy vyráběly? Jak vypadaly recepty nejznámějších olejů?

Alexandrijské recepty

2. března 2008 v 13:10 | Daniela |  Egypt - život Egypťanů
Receptů ze starověkého Egypta se nám moc nezachovalo a obvykle pouze u přírodních mumií (které konzervoval suchý písek pouště) se dá zjistit obsah žaludku, jelikož uměle vytvořené mumie byly zbaveny žaludku. Jídelníček faraonů tedy čerpáme především z nástěnných maleb v hrobkách a seznamů obětin pro chrámy. Zachovala se však jedna kuchařka, která sice pochází z dob helenistického Egypta a s klasickou dobou faraonů nemá už takřka nic společného, přesto je zajímavé si v ní počíst.