Únor 2008

Heh...tak to jsem nečekala

29. února 2008 v 17:04 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
Tak jsem se dneska dozvěděla, že jsem postoupila mezi čtyři finalisty, kteří soutěží o hlavní cenu v soutěži blog.cz. Upřímně mě to překvapilo, protože jsem s tím nepočítala, ale mám velkou radost. Na hlasování se můžete podívat TADY a hlasovat pro toho, jehož odpovědi se vám líbí nejvíce.
Jo a ještě moc děkuju všem, kteří pro mě hlásli...moc si toho vážím.
Danda

Objevení tří falešných dveří z období První přechodné doby

29. února 2008 v 9:04 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
25. února, 2008
Tři falešné dveře sloužící ke komunikaci s mrtvými byly nedávno objeveny mezi pozůstatky obrovské egyptské nekropole města Herakleopolis. Nález je datován do období První přechodné doby, chaotické éry, která je zařazována do let 2160 - 2055 př.n.l. O tomto období víme jen málo, především to, že se jednalo o dobu četných bojů a krveprolití.
Jako součást tří dveří objevil španělský tým také obětní stoly a další hrobku. Už dřívější vykopávky objevily hrobky, které byly s úmyslem vyrabovány už ve starověku, ale experti si nejsou jistí, zda byli činiteli váleční dobyvatelé nebo obyčejní zloději.
,,Tato nekropole byla velkým a důležitým místem pro město, avšak přesto toho o ní víme jen velice málo," řekl vedoucí vykopávek, Carmen Pérez Díe a dodal: ,,Na tomto místě je jakýkoliv objev velmi důležitý a myslím, že naše vykopávky budou moci napsat novou stránku v historii Egypta."
Herakleopolis bylo sídlo králů 9. a 10. dynastie, kteří vládli roztříštěné zemi po rozpadu Staré říše. Místní vládci z Théb (Vesetu) porazili vládu Herakleopole a stali se tak panovníky nové éry - Střední říše, ale detaily z bojů a bitev jsou pro nás omezené.
,,O této éře toho skutečně víme velmi málo," řekla Emily Teeter. Objevy jako tento jsou proto zdrojem informací o kultuře a výtvarném umění. Falešné symbolické průchody jsou součástí veškerých běžných hrobek. Obdélníkový portál, který ještě nebyl dosud otevřen, sloužil k navrácení duší do tohoto světa, aby mohly konzumovat darované obětiny na blízkých obětních stolech. Mezi nejoblíbenější obětiny patřilo víno a pivo.
Salima Ikram, profesor Americké univerzity v Káhiře, prohlásil: ,,Falešné dveře jsou místem, kde cítíte vzájemné působení života a smrti. Je to skutečný vchod duší mezi světem živých a mrtvých."

Bruno Halioua - Medicína v době faraonů

17. února 2008 v 13:02 | Daniela |  Egypt - fakta
Kniha o lékařích, čarodějích, balzamovačích a lécích starověkého Egypta
Mé hodnocení:
Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com

Jak se prováděla obřízka

17. února 2008 v 12:38 | Daniela |  Egypt - Čarodějnictví a lékařství
Jak je známo z různých dokumentů zvláště řeckých cestovatelů, Egypťané byli obřezáváni. Přestože mnoho textů, které by tento zákrok popisovaly, není, můžeme dnes částečně zmapovat, jak a proč k tomu docházelo.

Faraoni a jejich zdravotní potíže

17. února 2008 v 10:37 | Daniela |  Egypt - osobnosti
Na základě rentgenových snímků a biochemických rozborů mohou dnes odborníci určit, jakými nemocemi starověcí Egypťané trpěli. Chorobý se nevyhýbaly ani faraonům a královnám. V následujícím článku si můžete přečíst, jakými nemocemi či anomáliemi slavní vládci starověkého Egypta trpěli.

O významu písma

16. února 2008 v 15:21 | Daniela |  Egypt - mýty
Mýtus o Theuthovi (egyptský Thovt), jak jej vyprávěl Faidrovi Sokratés v Platónově díle Dialogy o kráse...

Platón - Dialogy o kráse

16. února 2008 v 12:50 | Daniela |  Řecko - literatura
Filozofické dílo zaměřující se na pojem krása.
Náročnost textu

Vzácný objev hrobky válečníka

16. února 2008 v 12:39 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
15. února, 2008
Neobvyklá, dobře zachovaná pohřební místnost, která obsahuje mumii vojáka, byla objevena v nekropoli v Luxoru. Vědci otevřeli hrobku na západním břehu Luxoru ve středu. Uvnitř šachty nalezli dřevěnou rakev, která byla popsána jménem Iker, což v překladu znamená ,,vynikající člověk," ,,výtečný jedinec"...atd (z anglického excellent one). Vedle rakve rovněž bylo objeveno pět rákosových šípů, z nichž tři stále zdobila péra. Tento překvapivý objev učnil španělský tým archeologů během rutinních vykopávek u hrobu vysoce postaveného úředníka Džehutiho, jehož hrob byl postaven nad vrcholy hrobů z období Střední říśe.
Ačkoliv starověký hřbitov je znám především díky jeho využívání během Nové říše, rakev patří do období Střední říše, konkrétně 11. dynastie, kdy vojáci hráli důležitou roli ve společnosti, protože docházelo k znovusjednocení říše po období četných občanských válek.
Mnoho z objevených nedotčených hrobů z této éry již bylo odhaleno ve dvecátých letech minulého století, avšak vedoucí vykopávek španělského týmu, Jose Galán, říká, že tento objev může naskytnout další pohled na zvyky období Střední říše.
,,Není to běžné v těchto dnech nalézt nedotčenou hrobku z období 11. dynastie. Tento objev je vskutku pozoruhodný."
K objevu se rovněž vyjádřila Salima Ikram, profesorka egyptologie amrické univerzity v Káhiře. Podle ní nám nález skutečně ukazuje, kolik četných válek muselo za této periody být. Po zklidnění tak bouřlivé doby se pak vysloužilí vojáci dočkali náležitých poct a díky všeobecnému uznání a především bohatství si mohli dopřát nádherné hrobky.
Dřevěná rakev, který byl ozdoben četnými kresbami Ikera a různých bohů (z nichž Hathor je nejlépe zachována), dokazuje, že byla silně poškozena záplavami a termity. Uvnitř rakve archeologové nalezli mumii Ikera ležícího na levé straně vedle dvou luků a tří berel, což poukázalo na jeho vysokou hodnost.
José Galán k tomuto nálezu podotkunl, že nositelé takových věcí byli často uznávanými vedoucími svého kmene, rodu či rodiny. Zároveň dodává, že jednotlivé artefakty nejsou ještě zcela analyzovány. Současně se odborníci domnívají, že přítomnost luků a šípů by mohla naznačovat, že Iker byl nájatým vojákem ve službách krále, ačkoliv podrobnosti o jeho životě ještě nejsou jasné.
A jak vypadá budoucnost mumie? Právě teď ji španělský tým chystá na rentgen a bude se snažit přesně určit více detailů. Stále je totiž předmětem dotazů původ Ikera.
,,Ještě stále nevíme, jestli byl Iker Egypťan, Núbijec nebo Libyan," říká Galán.

Lékaři ve starověkém Egyptě

16. února 2008 v 11:47 | Daniela |  Egypt - Čarodějnictví a lékařství
Jak se egyptští lékaři dělili podle své odbornosti a společenského žebříčku? Kde museli studovat, jak prováděli kontroly a jak vysokých honorářů se jim mohlo dostat?

Soutěž na blog.cz

15. února 2008 v 9:48 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
I já jsem se rozhodla, že se zapojím do soutěže, kterou vyhlásili redaktoři stránky blog.cz. Pro případné další zájemce najdete odkaz na tuto soutěž ZDE... Úkol je snadný, napsat tři důvody, proč blogujete...tak tedy do toho:
  1. Kvůli lidem - mám chuť se s nimi podělit o informace o mé velké lásce a to starověku. Prostřednictvím toho, že tito lidé navštěvují můj blog, mám možnost se s nimi seznámit a popovídat si společných zájmech, které nás spojují...navíc mám vždy velkou radost, když mi sem tam nějaký človíček napíše do komentíků, jak moc jsem mu pomohla ke tvorbě referátu...díky těmto lidem tak vím, že nedělám blog jen kvůli sobě...
  2. Spousta nových znalostí - psaní článků mě motivuje k hledání co nejvíce nových, zajímavých informací. Takže když píšu néjaký nový příspévek na jakékoliv téma, nejen, že si osvěžuju znalosti ve své hlavě, ale zároveň se sama učím novým věcem.
  3. Zahánéní nudných chvilek - no dobře, utéct před nudou k počítači není tak chvályhodné, ale vzhledem k bodu číslo dvě to špatné není. Když mám strašně dlouhou chvíli a už mě nebaví se věnovat svým oblíbeným činnostem, tak prostě zasednu k počítači a začnu psát články, nebo jednoduše projíždím své oblíbené blogy.

Anna Šwinderkova - Když papyry promluvily

14. února 2008 v 14:33 | Daniela |  Egypt - fakta
Překlady helenistických textů pocházejících z Egypta...
Mé hodnocení:
Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com

Aristoteles - Etika Nikomachova

14. února 2008 v 14:28 | Daniela |  Řecko - literatura
Filosofické dílo o mravnosti a ctnosti člověka
Náročnost textu:

Objev města prvních egyptských zemědělců

6. února 2008 v 18:02 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
29. ledna, 2008
Tým amerických archeologů objevil trosky staroegyptského města staré sedm tisíc let, které je tak datováno do období prvních zemědělců. Nález v oáze Fajjúm potvrdila Nejvyšší rada pro starověké památky dne 29.1. 2008.
Podle slov Zahiho Hawasse elektromagnetický průzkum odhalil existenci sítě cest a zdí podobných těm, které se stavěly v řecko-římském období. Zbytky města jsou zatím ještě stále skryty pod pískem, avšak k detailním informacím o městé by mělo dojít během dalších průzkumů.
Artefakty se skládají z pozůstatků zdí a terakotových domů (či pokrytých vápencem), které jsou v tak dobrém stavu jako zásobárny zrní, základy pecí a velké množství hlíněných výrobků. Všechny se datují do neolitické periody, do období 5 200 př.Kr. - 4 500 př.Kr.
Místní ředitel pro starověké památky, Ahmed Abdel Alim, se nechal slyšet, že pozůstatky města leží dnes přibližně sedm kilometrů od fajjúmského jezera a je tedy dost pravděpodobné, že v dobách, kdy bylo město obydlováno, leželo při jeho okraji.

Překvapivý objev americko-ruské expedice

2. února 2008 v 12:57 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
30. ledna, 2008
Čtyři hrobky obsahující zachovalé mumie byly odkryty ve Fajjúmu, oázy vzdálené 80 km jihozápadně od Káhiry. Jedna z mumií ženského pohlaví na sobě měla pozlacenou masku, která patří mezi vzácné poklady fajjúmské nekropole Deir el-Banatu. Nekropole byla v moderní době vyhledávaným cílem vykradačů hrobek.
Ruský archeolog Galina A. Belova, který expedici vedl, se nechal slyšet, že podstatným poznatkem bylo to, že mumie byly naprosto nedotčené a také skutečnost, že v současné době jsou mumie ve Fajjúmu obzvlášť vzácné. V této oblasti to byly vůbec první mumie naprosto nedotčené. Sice zde bylo nalezeno okolo 150 hrobů, ovšem ty byly společně s mumiemi velice poškozeny neopatrnými vykradači hrobů v 20. století.
Sám Zahi Hawass je objeven nadšen: ,,Jedna z mumií byla nádherně pozlacená a ostatní byly také v dobrém stavu. Jsou to rozhodně jedny z nejlepších exemplářů z období ptolemaivoské éry."
Archeologové také nalezili na okraji nekropole zvláštní hrobku obsahující nemumifikované tělo dítěte a skupiny psů. Hrob je jedním z nejpodivnějších nálezů vůbec, protože se zcela odlišuje od jiných tradičních egyptských hrobek.

Mystery of the Sphinx

2. února 2008 v 12:16 | Daniela |  dokumenty a jiné
Dokument o záhadách sfingy:o)

Ovidius - Metamorphoses (Proměny)

2. února 2008 v 12:12 | Daniela |  Řím - literatura
Náročnost textu: