Leden 2008

Engineering an Empire - Egypt

27. ledna 2008 v 17:56 | Daniela |  dokumenty a jiné
Opět další dokument, tentokráte rozdělen do deseti částí.

BBC: Building the Great Pyramid

27. ledna 2008 v 12:54 | Daniela |  dokumenty a jiné
Zajímavý dokument z produkce BBC o stavění Velké pyramidy, tvořený šesti částmi, opět v angličtině...

Giovanni Battista Belzoni

27. ledna 2008 v 11:08 | Daniela |  Egyptologové a archeologové
Giovanni Battista Belzoni se narodil roku 1778, jeho rodištěm bylo italské město Padova. Svou postavou se odlišoval od svých vrstevníků, s výškou necelých dvou metrů se pojila také neuvěřitelná síla, kterou později také řádně využil. Nějaký čas si pobyl v Římě, kde se chtěl uchytit jako řeholník, avšak s příchodem Napoleona uprchl, jelikož se bál odvodu a v roce 1800 se objevil v Nizozemsku. O tři roky později se jako ,,pouťová atrakce" připojil k cirkusu Astey, se kterým procestoval celou Evropu. Konečně se svou družkou Sarah nemuseli snášet bídu. Vystupovali jako pár, Giovanni nejćastěji v roli Hérakla či apollóna. Při svých vystoupeních rovněž využíval nejrůznějśí triky s vodou, které neustále zdokonaloval. Jeho zájem o techniku a hydrauliku čím dál tím více rostl.

Vykopávky na vrcholu hory Lykaion

27. ledna 2008 v 10:07 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
25. ledna, 2008
Vykopávky potvrdily, že kult boha Dia musí být prokazatelně starší, než jak jsme se doposud domnívali. Byl objeven oltář, jehož bylo používáno před 5 000 lety, je tedy o tisíc let starší než první známé mýty o řeckém bohu. Svatyně se nacházela na hoře Lykaion, asi 35 kilometrů od skrz na skrz prozkoumaného Olympu. Lykaion byl odpradávna místem, které přitahovalo přívržence boha Dia a také nejrůznější poutníky.
Na tomto území byla objevena řecko-americkou expedicí hrnčířská pec, což ukázalo, že ,,popelový" oltář byl využíván pro oběti a jiné rituály. To vše se dělo stovky let před tím, než Řekové začali uctívat své velké bohy. Řekové totiž přišli na území dnešního Řecka před čtyřmi tisíci lety a přinesli sebou také své náboženství. ,,K čemu byl tedy používán oltář tisíc let před touto událostí?" ptá se David Gilman Romano, vedoucí celého projektu. ,,Díky prozkoumávání tohoto oltáře se dozvídáme mnohem víc o jeho užívání, Diově původu a o všem, co se odehrálo před 5 000 lety."
Romano a jeho kolegové nemají jasnou odpověď na všechny otázky, ale domnívají se, že právě počasí a přírodní ukázy na vrcholu hory mohly dát příčinu k vzestupu Dia.
,,Déšť, hromy, blesky, bouře a mračna - to vše se spojuje s jedním bohem - Diem, jehož původ je historicky hledán na nějaké hoře. Důkazem toho jsou jeho činy, které jsou spojovány s počasím, a kde jinde než na vrcholcích hor se tyto přírodní úkazy vyskytují..." O tom, že Lykaion byl těmito přírodnimi událostmi postižen, hovoří i objev jednoho z pracovníků. George Davis, geolog taktéž pracující na projektu, objevil na vrcholku narušenou linii, která se často objevuje na místech, kde došlo k jakési přírodní katastrofě.
Tvrzení členů expedice je tedy jasné: přírodní úkazy na hoře Lykaion zřejmě dalo za příčinu počátek uctívání Dia, který je spojován se svými mocnými blesky.

Ponuré tajemství Achetatonu

26. ledna 2008 v 21:46 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
26. ledna, 2008
Archeology byl objeven důkaz o tom, jak brutální podmínky museli starověcí Egypťané snášet při pracích na stavbách pro svého faraona. V zapomenutém městě Achetaton, na území dnešní Amarny ve středním Egyptě, byly nalezeny ostatky vyhublých dětí, které dle odborníků žily velice trýznivý život. Jak dokazují hieroglyfické texty, Achnaton nechal postavit nové město s propracovanými chrámy, paláci a hrobkami. To vše k poctě svého boha, Atona. Amarna byla dlouho přehlížená, dokud archeologové nenalezli pozůstatky lidských těl, které dokazovaly, jak velkou cenu starověcí obyvatelé Achetatonu museli platit za Achnatonův sen.
Achetaton měl být nádherným městem, únikem z temnoty k přírodě a slunci a podle nástěnných maleb si jeho obyvatelé měli užívat hojné potravy. Avšak podle rozborů nalezených vychrtlin jídlo v tehdejší době nebylo vůbec výživné. Obyvatelé Achetatonu byli vzrůstově nejmenší ze všech nalezených těl pocházejících z nejrůznějších období starověkého Egypta, jistě také museli tvrdě pracovat, aby město bylo vystavěno v tak krátkém období a při normální teplotě 40 stupňů Celsia to jistě nebyla práce příjemná. Svými dláty museli upravovat velké množství kamenného materiálu, který před tím museli dovést z lomů vzdálených 1,5 míle. Profesor Jerry Rose se zmínil, že lidé trpěli poraněním páteře, které jim způsobily těžké náklady. Navíc šlo o velice mladé lidi. Podle výzkumů dvě třetiny obyvatelů Achetatonu nepřekročilo 20 let a nikdo se nedožil 32 let. Tak tedy vypadalo ,,báječné" město největšího snílka celé historie Egypta, Achnatona.

Český tým nalezl hrobku úředníka a kněze střední vrstvy

26. ledna 2008 v 21:40 | Daniela |  Novinky ze světa archeologie
18. ledna, 2008
Archeologové otevřeli neporušenou hrobku egyptského kněze a státníka jménem Neferinpu z období 5. dynastie. Tato skromná hrobka naskytla pohled pohřebních zvyků střední vrstvy. Byla objevena již v roce 2006 v Abusiru, nekropoli, kterou využívali lidé od dob 5. dynastie až do 26. dynastie, avšak teprve nedávno byla otevřena českým týmem. Expedice objevila malou místnost ukrytou 4 500 let deset metrů pod zemí. Vedoucí vykopávek, archeolog Miroslav Bárta, se nechal slyšet: ,,Nejzajímavějším bylo to, že vše, co jsme viděli, bylo neporušené. To znamená, že se vnitřku hrobky nikdo nedotknul od dob staré říše." Rovněž dodal, že zajímavé bylo odhalení úředníka Neferinpa, jehož pohřební místnost se v žádném případě nemohla rovnat královským, zato však byla jistě propracovanější než místnosti posledního odpočinku úředníků nižších vrstev.
V hrobce nebylo nalezeno žádné zlato ani stříbro, unikátem se však staly četné informace, o které jsou historikové opět bohatší. Sám Bárta přesvědčuje okolí výrokem: ,,V dnešní době archeologie na území Egypta není o objevech, nádherných předmětech, ale o informacích."
Expedice nalezla pohřební místnost za zdí z hlíněných cihel a už dřív si byli jisti její existencí. Bárta se o celém objevu zmínil následujícími slovy: ,,Je to velice vzrušující, na několik vteřin se cítíte jako Indiana Jones."

Novinky ze světa archeologie

26. ledna 2008 v 20:58 | Daniela |  Archeologie a jiné vědy
Novinky ze světa archeologie - články o nejnovějších výzkumech a objevech, většina z nich je přeložena ze stránek www.egypt.com

Příběhy Minyoven

26. ledna 2008 v 12:08 | Daniela |  Řím - mytologie
Příběh ze čtvrté knihy Ovidiových Proměn: Kněz nakázal slavit svátek Bakchův. Všechny ženy, kněžky, služky poslechnou až na dcery Minya. Ty sedí doma, česají vlnu, svíjejí nitě a chtějí si krátit čas vyprávěním. Tu začne jedna po druhé vyprávět příběh svým sestrám.

Fórum o Egyptě!

24. ledna 2008 v 10:20 | Daniela |  ◄BLOG A JÁ►
Fórum o Egyptě už konečně existuje, takže vás všechny zvu na jeho stránky www.egypt.highforum.net. Zatím se to teprve rozjíždí, takže případní zájemci mohou pomoci s rozšiřováním:o) Určitě se koukněte....

Obrázky Davida Robertse

20. ledna 2008 v 11:49 | Daniela |  prezentace
Jupííí...má první prezentace na youtube.com. Než jsem přišla na to, v jakém formátu ji musím udělat a jak, abych ji mohla uložit na stránky, pěkně jsem se nadřela:o) Ale včera jsem to konečně zvládla a přestože výsledná kvalita, ve které se to na stránkách ukázalo, není tak dobrá jako v powerpointu, jsem na své dílko hrdá:o) Ale teď uź něco k samotné prezentaci - využila jsem nádherných obrázků Davida Robertse, který zachytil Egypt a Núbii a to vše jsem doplnila mou oblíbenou písničkou Adiemus v podání Enyi. Tak snad se vám bude líbit:oú

Rozcestník

20. ledna 2008 v 11:48 | Daniela |  Videa
Prezentace© - pořád jsem měla problémy s různými obrázky - pokud byly malé, tak v galerii došlo k jejich ,,deformaci" a v článcích se mi to zase nelíbilo, a proto jsem přišla na geniální řešení. Obrázky jsem začala vkládat do prezentací, ale jelikož blog.cz neumožňuje vkládat přímo do článků soubory, tyto prezentace si budu ukládat na YouTube a odtud je vložím do blogu:o) Sice nebudou mít tak nádherně čistý obraz jako v powerpointu, ale snad se budou líbit:o)
Videa - do této rubriky budu vkládat videa, na která narazím na stránce YouTube. Budu se snažit vyhledávat hlavné dokumenty v angličtině, ale sem tam přidám také ukázky z historických filmů a nějaké cizí prezentace...

Múseion, Alexandrijská knihovna a jiné vzdělávací instituty v helenistickém Egyptě

19. ledna 2008 v 9:52 | Daniela |  Divy světa
Helenistický Egypt se nejenže změnil působením vlivu řecké či římské kultury. Zároveň vzrostla míra vzdělanosti a to především díky velkým systémům knihoven, které nejenže vyučovaly rozmanité obory vědních disciplín, ale uchovávaly také kvantum těch nejrůznějších literárních památek, za kterými se sjížděli lidé z celého dosud známého světa a v těchto budovách si rovněž panovníci hýčkali velké osobnosti helenistického světa.

Vojtěch Zamarovský - Za sedmi divy světa

19. ledna 2008 v 9:00 | Daniela |  Ostatní
Mé hodnocení:
Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com

Mars

18. ledna 2008 v 17:20 | Daniela |  Řím - bohové
Mars - římský bůh války a patron všech vojáků.

O Faëthónovi

18. ledna 2008 v 17:20 | Daniela |  Řím - mytologie
Mýtus, který je zachycen v druhé knize Ovidiových Proměn.

Řím - rozcestník

18. ledna 2008 v 17:20 | Daniela |  Řím

Literatura fakta - rozcestník

18. ledna 2008 v 17:16 | Daniela |  Fakta
I tentokrát jsem nezapomněla ke komentáři uvést hodnocení v podobě hvězdiček (Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com - nejhorší, Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com - nejlepší). Tentokrát je však hodnocení složitější, protože hodnotím z mého pohledu, tedy jak hodnotné informace přinesla kniha mně osobně. Například o architekturu se moc nezajímám, takže když se kniha bude vénovat tomuto tématu a já ji ohodnotím niźší známkou, ještě to neznamená, že by si architektomilci na knize nepošmákli:)
Egypt
Řecko
Ostatní (aneb vše, co se nikam nevešlo nebo obsahově zabírá všechny kategorie:o))

Beletrie - rozcestník

18. ledna 2008 v 16:45 | Daniela |  Současná beletrie
Upozornění: ke všem knihám uvádím pouze stručný obsah, abych případným zájemcům neprozradila celý děj a nepřipravila je tak o požitek ze čtení:o) U každého díla pak přidávám svůj psaný komentář ke knize, co se mi líbilo nebo naopak nelíbilo (u některých knížek je komentář velice stručný. Nedivte se, nékdy ke knížce není co dodat:o)) a zároveň hodnocení podle hvězdiček. Nejlepší známka je pět hvězdičekMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com, nejhorší jedna.Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com

Papyrologie

17. ledna 2008 v 11:39 | Daniela |  Archeologie a jiné vědy
Jak vypadá práce papyrologa, který restauruje informace v nalezených křehkých papyrech? A co mu může značné znesnadnit jeho práci?

České stránky o Egyptě

17. ledna 2008 v 10:38 | Daniela |  ◄DALŠÍ STRÁNKY►
O Egyptě vznikla velká řada blogů, proto jsem se rozhodla zveřejnit seznam pouze těch, jejichž obsah je velký, nebo jsou v současné době pravidelně aktualizovány. Pokud bych na někoho zapomněla, ať se určitě ozve do komentářů:o)
→www.tanutamon-egypt.blog.cz
→www.pharaons.blog.cz

České weby:


Web filozofické fakulty - obor egyptologie: