Ženy a jejich postavení ve společnosti

15. září 2007 v 14:19 | Daniela |  Egypt - život Egypťanů
Ženy nebyly vůbec podřadnou složkou staroegyptské společnosti. Naopak mohly zastávat vysoká postavení a stát se mocnější než velekněží...

KNĚŽKY
V chrámech pracovalo méně žen než mužů. Říkalo se jim hemet necer a byly to kněžky...Obvykle pocházely z vyšších vrstev společnosti a byly provdány za kněze. Hemet necer se hlavně spojovaly s kultem Hathor.
ÚLOHA V CHRÁMECH
Kněžky ve spojittosti s Hathor doprovázely různé obřady zpěvem a tancem, při nichž se doprovázeli nástroji, jako bylo sistrum, harfy, tamburíny apod. Na počátku Nové říše navíc dostaly kněžky název amonovy pěvkyně. ale i ženy mohly mít vyšŠí pozici. Například královna Meresanch byla velekněžkou boha Thovta.
ŽENY PŘI POHŘBU:
Ženy nebyly jen kněžkami v chrámech, ale měly také důležité úlohy při pohřbu. Dvě plačky nesly titul ,,Velký sokol" a ,,Malý sokol" a představovaly bohyně Nebthet a Eset. Někdy také ženy mohly dostat název ,,Hemet - ka " - ,,služebnice ka." Potom měly za úkol provozovat obřady v kaplích hrobek zesnulých.Nejvyšší titul však žena mohla dostat jako ,,Manželka boha Amona," takový titul měla dcera krále, která sídlila v Thébách a prosazovala zde královu moc. Od 23. dynastie pak tato žena musela dodrzovat celibát. Žena v postavení Božské manželky měla i větší vliv než velekněz. Vlastnila majetek a velké bohatství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 meritaton meritaton | Web | 27. prosince 2007 v 23:16 | Reagovat

mno tak to se teda měly ....

dnes je to jiné.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama