Vykradači hrobů

15. září 2007 v 14:22 | Daniela |  Egypt - život Egypťanů
Ano, i taková činnost jako je vykradačství by se dalo považovat jako práce a přísun bohatství. Však taky toto "zaměstnání" přetrvalo až do dnešních časů...:)

Lákavé poklady:
Skalní hrobky, obrovské pyramidy...to vše sloužilo kromě uchování těla v rakvi také k uložení bohatství, které mělo jeho majiteli sloužit v příštím životě. Amulety, šperky, sošky a další hodnotné věci měly být chráněny a nikdo (zvlášť člověk, jemuž patřily) si nepřál, aby byly odcizeny. Přesto toto bohatství lákalo zloděje, kteří v něm viděli nejznažší a nejrychlejší způsob, jak se dostat k tak ohromnému pokladu. A čím bohatší byl nebožtík za života, tím lákavější byla jeho posmrtná výbava, takže není divu, že většina z hrobek v Údolí králů byla vypleněna.
Organizované skupiny:
Existují dvorní zápisy, které popisovaly, jak vypadaly takové krádeže. Většinou zloději pracovali ve velmi dobře organizovaných skupinách, obvykle po sedmi či osmi členech. Ty se skládaly z kameníků, kteří měli za úkol otevřít sarkofágy, kameníků, kteří po krádeži ve svých pecích tavili odcizené kovy (prodävat zlaté sošky s portrétem jejich majitele by bylo krajně podezřelé) a muže, kteří čekali na Nilu v loďkách, aby celá skupina mohla utéct po vodě a přepravit poklady do Vesetu.
Kdo nejčastěji vykrádal hrobky?
Kdo se nečastěji podílel na takových zločinech? Byli to právě stavebníci hrobek, kteří sídlili v Dér el-Medině. Měli totiž podstatnou výhodu - znali místo a vnitřní strukturu hrobky. Někdy prokopali tunel v zadní části hrobky, aby nedošlo k porušení pečetě.
Nástroje:
Jelikož nejčastějšími zloději byli právě dělníci, kteří se na stavbě hrobek zúčastnili, používali své pracovní nástroje také k rabování:
Dřevěná palička:
Dláto:
Škody způsobené zloději:
Ti, kteří přišli do hrobek vzít si poklady, často nehleděli na to, v jakém stavu zanechají místo a předměty. Často tak zůstala po jejich návštěvě pěkná spoušť:
Mumie Ramesse VI. - patří mezi jednu z nejpoškozenějŠích mumií vůbec. Zloději ji poškodili, když kradli cenné amulety:
Sarkofág Ramesse IV.: Protože víko bylo vyrobeno z žuly a zlodějům se nepodařilo jej odstranit, rozbili ho. Když na to později Amonovi kněží (inspektoři) přišli, zachránili mumii (oloupenou o amulety) a ukryli ji do hrobky Amenhotepa II:
Odhalení a trest:
Některé pokusy o krádeže samozřejmě nebyly úspěšně provedeny a její činitelé byli prozrazeni.Pokud byli takoví podezřelí předvedeni před "hrobní policií" či "inspektory," často museli snášet bytí a mučení, které sloužilo k přiznání viny. Mnoho takových přiznání bylo nalezeno na papyrech. Inspektoři měli kromě mucení obviněných zlodějů také za úkol hlídat hrobky a kontrolovat jejich stav. Většinou tuto službu konali Amonovi kněží, kteří prováděli pravidelné kontroly a zapisovat případné známky rabování.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama