Vlaštovka, volavka, vepř, včela

14. září 2007 v 18:35 | Daniela |  Egypt - posvátná zvířata
Vlaštovka - posvátný pták pohřebního a zádušního kultu...
Zmínky o tomto zvířeti pochází už v Textech pyramid ze Staré říše. Podle Egypťanů na sebe duše braly právě podobu vlaštovek, které byly nejvíce uctívány ve Vesetu. Podle mýtu se eset proměnila ve vlaštovku, když v pláči oblétávala Usira. Více zmínek ale o tomto ptáku není...
Volavka - byla posvátným ptákem, který se uctíval jako pták fénix...
Vepř, nečisté zvíře, spojováno s bohyní Nut, která také poźírala své potomky...
Nesnášenlivost k vepřům popsal Hérodotos. Podle něj každý, kdo se i omylem dotkne vepře, se potopí do řeky i s oblečením. Dokonce pasáci vepřů byli společností opovhováni, nesměli si vzít ničí dceru a ženit a vdávat se mohli jen mezi sebou. Pokud chtěli obětovat vepře esetě a Usirovi, směli tak činit jen o úplňku. Podle mýtu se totiž Sutech proměnil ve vepře a Horovo oko bylo tímto pohledem zraněno, proto také Hor rád o úplňku sleduje porážku vepřů.
Přestože prostí lidé vepře chovali a také jedli, na reliéfech se zmínkám o nečistém zvířeti vyhýbali a kněží odmítali se vepře dotknout nebo pozřít maso...
Včela, posvátné zvíře boha Rea...
Podle mýtů byla stvořena z Reových slz, které se po dopadu na zem proměnily ve včelu. Tento hmyz byl Egypťany uctíván nejen pro med, který byl hlavním sladidlem, ale také pro produkt, který vyráběla a který byl použit při výrobě mastí a pro respkt z žihadla.
Nejvíce však byla známa včela ve spojitosti s ochranou Dolního Egypta. Samotný král byĺ ve svém třetím jméně označován za Vládce Obou zemí - Rákosu a včely (egyptsky Nisut bitej) V pozdějších dobách se před něj dostalo jméno Zlatý Horus, takže bylo vytěsněno na čtvrté místo.
//<![CDATA[ //]]> //<![CDATA[ //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama