Tutanchamon - objevování hrobky od 4. do 26. listopadu 1922

15. září 2007 v 14:42 | Daniela |  Objevy
Vylíčení okamžiků, které byly jedny z nejdůležitějších a nejúspěšnějsích v životě mnoha lidí - objevení Tutanchamonovy hrobky, podle skutečného zápisu Howarda Cartera z jeho publikace Tut-anch-amun.

Dne 4. listopadu přestali dělníci pracovat, což připadalo Howardovi Carterovi velice podezřelé. Jak se od svých najatých mužů dozvěděl, skupina odhalila jeden schod vydlabaný do skály. Po pracném kopání nabyl Howard přesvědčení, že se pod povrchem skutečně musí nacházet hrobka, která byla svým sestupným schodištěm podobná hrobkám jiným, které se nacházely v Údolí. Až 5. listopadu se však podařilo odstranit nánosy hlíny a Carter objevil zapečetěné dveře. Howard Carter se snažil rozeznat znaky na dveřích, avšak s jistotou rozeznal akorát známou pečeť Údolí králů - šakala a devět zajíců. Carter poté také zjistil, že za dveřmi je zřejmě chodba zasypaná nejrůznějším kamením. Pro tento den tedy archeolog učinil tyto poznatky - hrobka určitě musela patřit významné osobnosti, ne-li přímo králi. Od 19. dynastie, kdy na ní byly postaveny dělnické chýše, do ní nikdo vstoupit nemohl. Podle slohu se Carterovi zdálo, že musí patřit někomu z doby 18. dynastie, avšak netušil ještě komu, protože kromě pečetě nekropole nenalezl jméno majitele, přičemž nevěděl, že malý kousek níže na neodkryté části dveří je otisk pečetě Tutanchamona. Na toto odhalení si tedy musel počkat celé tři týdny.
Na příští den, 6. listopadu, poslal Carter telegram svému sponzoru, lordu Carnarvonovi: ,,Konečně jsem učinil nádherný objev v Údolí, velkolepou hrobku s neporušenými pečetěmi, přerušuji práci do Vašeho příjezdu, blahopřeji." Do doby, než lord měl přijet, Carter schodiště opět zasypal, protože si byl vědom, že lord Carnarvon bude chtít být přítomen při dalších postupech práce.
8. listopadu lord Carnarvon odpověděl a poznamenal, že do Alexandrie bude noci přijet 20.listopadu. Do té doby se Carter dal do příprav pro další práce a 18. listopadu se vydal do Alexandrie, aby přivítal lorda. Společně pak oba dorazili 23. listopadu, v přítomnosti Carnarvonovy dcery, Evelyn Herbertové, do Luxoru. Na příští den, 24. listopadu, pak mohli opět sejít po znovuvykopaných 16 schodech, přičemž konečné našel jméno Tutanchamona, což zvýšilo jeho naděje, zároveň však při pečlivějším průzkumu prišel na to, že dveře byly už dvakrát otevřeny. Carter usoudil, že tedy muselo dojít k vloupání, které bylo zřejmě provedeno nedlouhou dobu po zapečetění, jak tomu dokazovaly později postavené chýše přímo nad hrobkou. Navíc byly nalezeny ve spodních vrstvách půdy pozůstatky předmětů se jmény Tutanchamonových předchůdců. Carter z toho vyvodil, že možná nenašli skutečnou hrobku, ale možná jen úschovnu pokladů králů 18. dynastie.
Pro další dny bylo zapotřebí nejen odstranit zapečetěné dveře a fotografiemi je zdokumentovat, ale vytvořit namísto nich mříž, která by chránila objev před nevítanými návštěvníky. Po odstranění dveří se naskytl pohled do sestupné chodby zaplněné rozličným kamením
26. listopadu byl onen slavný a v historii známý den. Práce pokračovala vyprázdňováním chodby. Po namáhavé dřině Carter zjistil, že na jejím konci jsou druhé zapečetěné dveře, na kterých také byly známy stopy znovuotevření a zpětného uzavření. Howard byl už nyní přesvědčen, že to, co se nachází za těmito dveřmi, není hrobka, nýbrž skrýš. Přesto se musel sám přesvědčit. V levém horním rohu otevřel malý otvor a nahlédl dovnitř. Nespatřil nic, kromě prázdného prostoru naplněného tmou. To bylo znamením, že za dveřmi se nacházela nějaká místnost, která nebyla zaplněná kamením tak, jako chodba. Carter zapálil svíčku a chtěl zprvu zjistit, jestli se vevnitř nenachází jedovaté plyny. Ale opět nic nespatřil, protože horký vzduch svíčku zhasnul. Poté si ale na tmu zvyknul a skrz malý otvor si všimnul zářících soch, lesk zlata a další věci. ,,Vidíte něco?" otázal se tenkrát netrpělivý lord Carnarvon a Carter mu nadšeně odpověděl: ,,Ano, báječné věci." Poté bylo nutno otvor rozšířit, aby oba mohli dovnitř nahlédnout s elektrickou svítilnou...
//<![CDATA[ //]]>
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 juu juu | 7. ledna 2011 v 16:35 | Reagovat

moov jsi mi pomohl/a do díky!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama