Théseus a Ariadna

15. září 2007 v 9:51 | Daniela |  Řecko - mýty a legendy
Aigeus nemohl přenést přes srdce, že cizinec jako Androgeós, syn kréstského vládce Mínóa, porazil domácí závodníky na athénských hrách. Proto ho ve vší zuřivosti zabil. Za vraždu však musel zaplatit a to těžkou daň Mínóovi.

Každých devět let měl poslat sedm mladíků a sedm děvčat na Krétu, kde byli v bludišti obětováni stvůře jménem Mínótaurus. Lidé věřili, že tomuto trestu může udělat přítrž Mínótaurova smrt. Když se to dozvěděl Aigeův syn, Théseus, rozhodl se začlenit mezi sedm mladých mužů, kteří méli být opět odvezeni s dívkami na Krétu. Aigeus zprvu nechtěů synovi cestu dovolit, ale Théseus ho přesvědčil, že Mínótaura zabije. Pokud se mu to podaří, jeho lodě na zpáteční cestě svléknou černé plachty a nasadí bílé, aby mohli Athéňané zdaleka hlásit úspěch.
Když připluli na Krétu, Mínós se otázal Thésea, kdo je jeho otcem. Théseus odpověděl, že stejně jako Mínós je synem Dia, jeho otcem že je Poseidón. Mínós vhodil zlatý prsten do moře a přikázal Théseovi, aby jej vylovil. Jen tak dokáže svůj původ. Théseovi naštěstí pomohla Poseidónova manželka Amfitríta, která mu prsten podala. Tak Mínós dostal s údivem svůj prsten zpátky.
Ještě než bylo čtrnáct mladých lidí přivedeno do bludiště, zamilovala se do Thésea sama dcera krále Mínóa, Ariadna. Protože se o jeho život bála, přinesla mu dva dary - klubko niti, které měl rozvíjet cestou k Mínótaurovi, aby se dostal zpátky a meč, kterým měl stvůru zabít.
Když bylo sedm mladíků a sedm dívek v bludišti, poručil jim Théseus, aby zůstali u vchodu a sám se vydal za Mínótaurem, přičemž rozvíjel klubko niti. Když ho našel, rozpoutal se krutý boj, z něhož vítězně vyšel Théseus poté, co býka chytl za rohy a probodl mu hruď. Pak společně s ostatními utekl k pobřeží. Než vypluli, Théseus zničil Kréťanům lodě, aby je nedostihli a společně s Ariadnou nastoupili na tu svou se zachráněnými muži a ženami a vypluli. Ariadna se však na konec na ostrov vrátila, protože jí to přikázal sám bůh Dionýsos, který se s ní chtěl oženit. Podle jiných zdrojů Ariadnu Théseus na ostrově ,,zapomněl," poněvadž si ji nechtěl vzít. Zamiloval se do její o rok mladší sestry Faidry. Théseus se později s Faidrou oženil a Ariadna si vzala za manžela Dionýsa.
Když Théseus připlouval k pobřeží svého domova, dočista zapomněl vyměnit plachty. Královi Aigeovi oznámili, že výprava dopadla tragicky a že Théseus je mrtev. Aigeus ze žalu skočil z pobřežní skály do moře, které se po něm začínalo nazývat Egejské. Théseus se vrátil do Athén a stal se králem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ta co se učí dějepis Ta co se učí dějepis | 11. prosince 2016 v 13:00 | Reagovat

Děkuji :) Moc mě to pomohlo :) Je to stručný a dobře vysvětleno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama