Pauline Gedge - Svitek ze Sakkáry

15. září 2007 v 15:22 | Daniela |  Egypt - beletrie
Příběh plný tajemných sil a čar z období vlády Ramesse II.
Mé hodnocení:
Myspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.comMyspace Graphics, MySpace Glitter Graphics, MySpace Glitters, MySpace Goodies, Myspace Codes at www.MyGlitterSpace.com

Stručný obsah: Chamvese, syn faraona Ramesse II., celý život touží po Thovtově svitku, který dokáže křísit mrtvé a mluvit se zvířaty. Jednoho dne nalezne se svým synem podivný svitek a Chamvese, přestože nerozumí jeho obsahu, text přečte nahlas a rázem si uvědomí, že jde o zaklínadlo. Život se jeho rodině přetočí vzhůru nohama, do jejich života náhle vstupuje podivná žena Tbubui se svou rodinou a nic už není takové jako dřív...
Můj komentář: knihu jsem dočetla včera a ještě teď nad ní hodně dumám, protože ve mně zanechala hluboký dojem. Celý děj ke konci úžasně graduje a nejvíc vás dostane epilog, který nic neuzavírá, naopak nechává otevřený konec. Je zvláštní si po přečtení uvědomit, jak některé věci dokážou změnit všechny jistoty a jaké to je, když víte, že nic se nedá vrátit zpět a nikdy se nic nevrátí do starých kolejí. Kniha se sice trochu vytrhla od reality a od jiných knížek do sebe vnáší více magie, kouzel a duchařiny, přesto je to kniha skvělá...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Merenre Merenre | E-mail | 20. července 2008 v 16:13 | Reagovat

Ahojky,

knihu jsem četl už před pár měsíci a celkem mě dosti zaujala.Musím souhlasit s autorkou, že magie a duchařina opavdu prolínají knihu, ale taktéž lidské vztahy a lásku v rodině, i když bych chtěl doddat,že konec je smutný ... Rozpadla se totiž milující a fungujícíc rodina, která dávala lásku a oporu všem jejím členům. Bohužel kniha nekončí happy endem jako skoro všechny romantické filmy, ale dokáže zaujout a donutit čtenáře zabrat se do děje a napínavý děj nedá knihu odložit. Pěkné jsou od autorky jak dvojdílný román Dům snů a Dům iluzí ( příběh o spiknutí proti faraónovi Ramessovi II.podpořený láskou ženy toužící po znovu nabití svého postavení,potrestání viníků a vrácení z exilu), tak i trilogie Vládcové Obou zemí - příběh o vyhnání Hyksósů z Egypta, pocity vládnoucí rodiny Sekenenere Tao z Théb, která vede boj proti nadvládě a podaří se jí skutečně vyhnat nepřátele z Egypta,sjednotit zemi a založit i Novou říši a 18. dynastii ... Ale daňa za svobodu je veliká,zotročení královské princezny,smrt hrdinného otce v boji,jehož zmasakrují nepřátelští vojáci před očima jeho synů,kteří něž se mu pomoci tak už je čeká pohled na zmasakrované tělo a přicna prohry??? Mladická nerozvážnost prostředního bratar,jeho naivita a láska k rodině,snaha pomoci ale špatný rádce,který zradí vlastní krev... Víc dojemnější kniha z hlediska pocitů, prožitků, trápení a víry ve vítězství asi ani neni. Egypťan Sinuhet je klasika, krásná a dojemná, ale nepadlo více slz za jednu knihu z trilogie než za celého Egypťana Sinuheta .....  Přeji všem příjemné čtení a kdo by se chtěl dozvědět více, můžete poslat mail na merenremerenre@seznam.cz

Ahoj a snad někdo napíše Tom

2 Danda Danda | 7. srpna 2008 v 16:45 | Reagovat

Od Pauline Gedge bych si rozhodně chtěla přečíst další romány. Bohužel v knihovně jsem narazila jen na jednu její knihu, která promítá období vlády Achnatona a Nefertiti a na tohle téma jaksi nemám chuť, jelikož knížek s těmito osobnostmi jsem přečetla už spousty. Je mi celkem líto, že většina beletrie o starověkém Egyptě se zaměřuje ve většině případech právě na tuto královskou dvojici:o( Ale uvedl jsi knížky, které popisují dobu Ramesse II. a Přechodné období, takže se po nich podívám:)

3 Edita Edita | 25. března 2011 v 13:21 | Reagovat

Ahoj,
také ráda čtu knihy od Pauline Gedge. Ráda bych vás ale upozornila na jednu (pro me) podstatnou věc.
Příběh Thu a jejích osudu se v knize Dům snů odehrává za vlády faraona Ramesse III. Je to zřejmé jak z knihy, tak i z historickych pramenů. Ramesse III. se totiž doopravdy stal obětí spiknutí svých zkorumpovaných poddaných s královnou Tije (ne Teje) v čele. Ta chtela na trůn dosadit svého vlastního potomka jako následovníka trůnu.
Trochu mě překvapilo proč Gedgeová zasadila děj svého příběhu do Pi-Ramesse..Ale nakonec proč ne, i v knize jsem postřehla zmínku o tom, že se chrám na západním Thebském břehu nazvaný Medinat Habu terpve staví, i když jsem měla za to, že v té době byl včetně královského paláce dostavěn.
No, zrějmě bylo Pi-Ramesse čtenářsky atraktivnější, přesto, že ho podle historických pramenů egyptané opustili po smrti Ramesse II., který ho nechal zbudovat.

No nic, je to jen beletrie a i já si tyto knihy užívám. Jen jestě určitě doporučím Dítě Jitra o osudech královny Hatšepsut (Hatšepsovet)a nebo svitek ze Sakkáry popisující příběh prince Chamvese a hledání kouzelného Thovtova svitku a právě z období vlády Ramesse II.
Od jiných autorů pak doporučím Řeku bohů do Wilbura Smitha. Je to jeden z nejkouzelnějších příběhu jaké jsme na toto téma kdy přečetla.
Edita

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama