Herodotos

15. září 2007 v 15:40 | Daniela |  Egypt - egyptologie
Herodotos, antický řecký historik, který nám naskytl svůj pohled na historii Egypta...
*484 - +430 - 420 př.n.l., Hallikárnass (dnešní Bodrum v Turecku)

Herodotos byl velkým cestovatelem. Navštívil Itálii, Babylónii, ale hlavně Egypt. Díky němu víme, jak vydala egyptská říše za velkých faraonů, i když je dokázáno, že při svých zápiscích se Herodotos často mýlil a jako antický pisálek mnohdy fakta zveličoval a trošku si je přibarvoval.
Pro dnešní svět je podstatné jeho dílo Histories Apodeixis (Zpráva o pátrání), které pojednává o mnoha zemí a krajů. Herodotos se v nich zmiňuje převážně o zeměpisných podmínkách na určitém místě, a to výčtu řek, hor, počasí, klima, zvířectvu a rostlinám, ale také zvyklostem národa, etnickým skupinám a podobně. Celá kniha je rozdělena do devíti částí a právě druhá je věnována Egyptu. Herodotos popsal Egypt do podrobna a také se věnoval jeho historii a zajímavým tradicím tohoto národa. Také se snažil vypátrat prameny Nilu.
Dodnes můžeme v literatuře faktu současných autorů najít časté odkazy na Herodotovo dílo. Je totiž studní informací o životě Egypťanů a také ukazuje pohled na to, jak Egypt vypadal v druhé polovině 5. století před Kristem.
Obrázky:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama