Faraon

15. září 2007 v 14:21 | Daniela |  Egypt - život Egypťanů
Faraon byl už od dob spojení dvou říší nezbytnou součástí egyptské společnosti. Pro obyvatelstvo byl menším, nebo podřadným bohem...

To dosvedčují prastaré zmínky, které uvádějí, že král byl nazýván necer (bůh) nebo také nefer necer (dobrý bůh). Několik nápisů také popisuje panovníka jako aa necer (velký bůh). Od dob Nové říše se začal používat pro krále název per-aa (dnešní faraon). Toto slovo znamená ,,velký dům" a dříve byl používán jen jako pojmenování paláce.
Faraon měl hned pět jmen, kterým se dohromady říká královská titulatura. Jedno z jmen mu bylo dáno už při narození, zbylé získal při korunovaci. Tato jména se snaží hlavně poukázat na význam kralování. Dvě z jmen poukazovala na to, že je panovník vládcem dvou zemí a další dvě (Hor, Zlatý Hor) ve spojitosti s bohem Horem dokazovala králův božský původ. Králové totiž byli již od dob Narmera ztotožňování s Horem, který byl jejich zosobněním.
Kralování se ujímali většinou muži, ale v historii se také objevilo několik žen, které usedly na trůn. Nejznámější z nich je určitě královna Hatšepsut, která pro to, ay obhájila svůj nárok na trůn, prohlásila se za dceru boha Amona a nechala se oslovovat jako muž a používala i mužské odznaky.
Faraon také musel kromě politických záležitostí zachovávat přízeň bohů. Měl postavení nejvyššího kněze, ale samozřejmě nemohl zastávat tuto funkci ve všech chrámech Kemetu a najednou. Takže si zvolil prostředníka, jiného nejvyššího kněze, který ho zastával. Králova přítomnost však přesto byla u některých obřadů nutná, a proto kněží často alespoň nechali vytvářet obrazy krále, jak provádí ten či onen rituál. Toto pojetí bylo symbolické a často se využívalo i u jiných situací. Například král měl úlohu každý rok zosobnit Hora a zabít Sutecha, který na sebe vzal podobu hrocha. Někteří panovníci samozřejmě tento zvyk dodržovali, jiní vyráběli modely hrocha a na konci se pak i snedl koláč ve tvaru hrocha. I co se týče válek často zachycovaly reliéfy čistě symbolicky.
Faraon také používal různé odznaky královské moci. Patřily k nim druhy žezel, z nichž nejčastější byla berla, symbol vlády a důtky, zřejmě inspirovány ovívadlem. Král mohl ale také držet v rukou zbrane jako bojovnou palici a zakřivený meč. Obojí dávalo faraonovi úlohu ochránce země. Hlavu zdobil uraeus, vztyčená kobra, která měla za úkol chránit krále před jakýmkoliv nepřítelem. K bradě se zase pruhem látky připevňovala ceremoniální bradka. Co se týče oblečení, kromě ohonu, který měl symbolizovat býka (král byl nazýván ,,mocný býk"), nebyl žádný specifický oděv vyhraněný pro krále.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 meritaton meritaton | Web | 16. ledna 2008 v 20:45 | Reagovat

já chci do starého Egypta!

tady jeto život za jedno velké lejno!!

2 Esetnefru Esetnefru | 12. prosince 2008 v 22:53 | Reagovat

Já taky,i když vím,že ne všechno bylo ideální,už jen ta představa je nádherná.Chci věřit,že až umřu,tak se tam vrátím.

3 Mikyz Mikyz | Web | 5. května 2009 v 20:10 | Reagovat

Exotika, exotica, Bali, Borneo, Malajsie, Brazilie, Maledivy, Thajsko, Keňa, Venezuela, Tunisko, Egypt, levna exoticka dovolena, exotika levne, dovolena levne <a href="http://www.dovolenaexotika.cz/">www.DovolenaExotika.cz</a>

4 RickydAp RickydAp | E-mail | Web | 24. července 2018 v 4:36 | Reagovat

Среди элементов для монтажа съемной опалубки есть щиты прямой и угловой формы, детали для изготовления перекрытий, колонн и других объектов. Применяя данные элементы, строители могут воплотить в жизнь любые архитектурные задумки. Особая разновидность – это опалубка http://builderbest.byethost7.com/ скользящего вида, которую используют для отливки пустотелых конструкций. Материалом для изготовления съемной опалубки выступает фанера или металл, причем и тот и другой вариант имеют свои характерные черты. Так, металлические щиты способны выдержать более 250 циклов заливания бетона, однако монтировать и разбирать их сложно.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama