Dcera boha Amona

14. září 2007 v 18:07 | Daniela |  Egypt - mýty
Mýtus, pocházející z Nové říše, o božském narození královny Hatšepsut.

Amon se před shromáźděním dvanácti bohů rozhodl, že splodí dceru. Za matku dítěte si vybral nádhernou Ahmosu, ženu Thutmose I. Pověřil proto Thovta, aby sestoupil na zem a přesvědčil se o totožnosti krásné ženy. Thovt splnil svůj úkol a sdělil Amonovi, že Ahmosa je ženou vládce Horního a Dolního Egypta. Amon na sebe tedy vzal podobu Thutmose I. a vstoupil do ložnice Ahmosy, aby se s ní spojil. Po tomto styku Ahmosa Amon prorokoval, že Ahmosa porodí dceru, která bude blahodárně vládnout celé zemi.
V nebi Amon přistoupil amon ke Chnumovi a porućil mu, aby na svém hrnčířském kruhu vytvoril krásnou Amonovu dceru. Achnum se dal do práce a vymodeloval jak tvary dítěte, tak tvar jeho ka. Přitom odříkával říkadla směřující k Hatšepsut, zmiňující se o její budoucnosti.
Nyní nastala chvíle, kdy Thovt sdělil Ahmose, že v jejím lůně vyrůstá dcera Amonova. Poté překvapenou královnu vedl Chnum s bohyní Heket do místnosti, kde se měl odehrát porod. Jakmile Ahmosa porodila Hatšepsut, bylo malé novorozeně představeno svému božskému otci, Amonovi, který opět vyslovil věštbu o její vládě nad celou egyptskou zemí...
//<![CDATA[ //]]>
//<![CDATA[ //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama